CYRK W KORONIE
czyli II PDC 2001/2002 - Częstochowa


    Jest późna noc z soboty na niedzielę (1:35) i pomimo że wstałem dziś o 4:30 rano, a oczy same mi się zamykają to odczuwam wielką potrzebę napisania tego artykułu. Po prostu wolę wyładować ogromną dawkę negatywnej energii teraz, niżby mi się w nocy miało coś strasznego przyśnić (czytaj - wspomnienie z PDC-a). Zacznijmy jednak od początku.
    Kilka minut po 9:00, w sobotę, 10 listopada, cała łódzka ekipa stawiła się przed hotelem Korona, na przedmieściach Częstochowy. Gmach, w którym odbywały się zawody nie wyglądał zbyt imponująco, ale przecież przyjechaliśmy tu GRAĆ, a nie podziwiać starania miejscowych architektów.
    Zanim zdążyliśmy się wyładować z samochodu spotkała nas pierwsza (z wielu) tego dnia niemiła niespodzianka. Parking płatny - 10 zł. Cóż, bywa, parkingowy też musi utrzymać rodzinę... Niezbyt przejęci tym, że impreza wyniesie nas po 2,5 na głowę więcej skierowaliśmy się do wejścia. Kurde, parę minut po 9 i wszystkie miejsca siedzące zajęte??? Mało tego, większość "wygodnych" miejsc stojących również (w sumie nic dziwnego na sali nie było więcej niż 120 krzeseł, na dole wcale). Poczułem się trochę jak w łódzkim tramwaju (jeszcze poza godzinami szczytu).
    Tłok na parterze robił się coraz większy, przy trzech maszynach ustawiały się kolejki, więc postanowiliśmy sprawdzić co kryją w sobie podziemia Korony, do których schodziło się bardzo wąskim korytarzem (tylko dwie anorektyczki nie miały by problemu ze swobodnym minięciem się na schodach). No dole niewiele lepiej. Nieduża sala z barkiem i trzy klitki (w sumie 17 maszyn). Już wiemy... o kibicowaniu w pierwszych grach nie ma mowy, szkoda, bo to przecież ważne w tym sporcie. Zacząłem się niepokoić o sprawny przebieg turnieju...
    Trwają zgłoszenia, Tomek Olszewski z ekipą zwija się jak w ukropie żeby wpisać do komputera kolejnych uczestników. Po 10:00 jest już wiadomo, że drabinka na 256 facetów nie wystarczy. Kij z drabinką... ubywa miejsca w salach, przy automatach (nie było bezpłatnych gier rozgrzewkowych) darterzy zaczynają się niecierpliwić "K.... jak tu ciasno", "Czy oni zwariowali, na 20 automatach turniej dziś się nie zakończy", "Do d... z takim PDC-em", to tylko niektóre podsłuchane negatywne opinie, a już przed samym rozpoczęciem było ich znacznie więcej. Na dodatek zawodnicy, którzy pojawili się jako ostatni wcale jeszcze nie mają pewności czy zagrają. Co prawda ilość zawodników nie miała być limitowana, ale czy organizatorzy są na to przygotowani ???
    Ok. 13:00 turniej rusza, niestety jedna osoba przy komputerze to przynajmniej o jedną osobę za mało, obsuwa jest godzinę większa niż zwykle... Liczba uczestników brzmi jak wyrok - 320 mężczyzn i 48 dziewczyn. W sumie prawie 370 zawodników na 20 maszyn...
    W żadnej z sal nie obowiązuje zakaz palenia. Jeszcze przed turniejem w salach panuje straszny zaduch. Na dole nie działa nagłośnienie!!! Przy wyczytywaniu pierwszych par na parterze panował niemiłosierny ścisk. Akurat tak się złożyło, że podczas czytania pokonywałem drogę od drzwi wejściowych do podziemi. Pokonanie 30 metrów zajęło mi 6 minut!!! (1 metr - 12 sekund), to chyba rekord świata, a mam 23 lata i z moimi nogami jest wszystko w porządku. Nieważne, turniej wystartował...
    Wystartował parę minut po 13:00. Drabinka na 512 osób, dużo wolnych... dla mnie również. Ponadto miałem przyjemność zagrać ostatni mecz w ostatniej (8) grupie o godzinie... 17:30. Tak, czekałem 4 godzin i 30 minut na mój pierwszy mecz. 99,9% darterów jechało na ten turniej z ogromnymi nadziejami, pewnie połowa z nich czuła, że jest w dobrej formie (ja też), ale po ponad 9 godzinach snucia się bezczynnie w te i wewte, bez szans na legalny trening większość staje się kłębkiem nerwów, a ręka która rzuca średnio w kolejce 80 punktów zapomina jak trzymać lotkę... Nie chcę tu usprawiedliwiać mojej porażki w pierwszym meczu, ale dać do cholery, do zrozumienia organizatorom, że piszę to w imieniu darterskiego ludu, Który przyjeżdża na turniej po to żeby grać, a nie nosić dupę przez kilka godzin z kąta w kąt (uprzywilejowani byli ci, którzy nie zapomnieli o kartach do gry - asy, piki, trefle i takie tam)...
    O czym by tu teraz... może o jedzonku. Porcje serwowane przez restaurację w Koronie wyglądały imponująco, ale mogli sobie na nie pozwolić jedynie co zamożniejsi darterzy. Obiadki w cenie 25-50 zł nie odpowiadały większości darterskiej braci, w związku z czym ci mniej zamożni (lub oszczędni jak kto woli) zaczęli kombinować ze specjałami miejscowych pizzerii i chińszczyzną (Pan "cośtam"). Było to mądre, ale ryzykowne posunięcie, ponieważ dostarczyciele karmy mieli zwykle problem z odszukaniem w gronie 400 osób tej zamawiającej Margheritę, czy wołowinę w 5 smakach, w związku z czym przed hotelem trwała nieustannie giełda gastronomiczna. A teraz o... piciu. Piwo w cenie 5-5,50 PLN również do najtańszych nie należało (może właśnie dlatego atmosfera nie była zbyt imprezowa), ale... wykończony wszystkim postanowiłem kupić w recepcji wodę mineralną (litrową), za którą zapłaciłem 5,20 PLN. Na pytanie dlaczego butelka wody kosztuje więcej niż pełno wymiarowa butelka szamponu (pokrzywowy był za 4 PLN), pani odpowiedziała, że szamponu w butelce jest mniej... co pozostawię już bez komentarza (tym bardziej, że w pobliżu nie było żadnego sklepu !).
    Wróćmy jednak do maszyn. Podczas sobotniej gehenny wielokrotnie obserwowałem, jak np. na sali gdzie stoi 5 maszyn, trzy z nich są całkowicie bezużyteczne turniejowo (tj. nikt na nich nie gra o punkty) przez 10-15 minut. Na szczęście wtedy można była wreszcie oddać kilka rzutów (amatorów było wielu). Fatalna organizacja i brak pomocnych ludzi (w hotelu nie było nawet szatniarza, nie mówiąc już o ochronie, byli tylko ci, którzy zgarniali kasę!) z pewnością przedłużyły turniej o dodatkowe 2-3 godziny, ale co to jest... w końcu był weekend. Co tam, turniej kobiecy ruszył po 16:00 (dla facetów, którzy nie dograli nawet pierwszej rundy zostało 17 maszyn, z czego zwykle 2 były akurat zepsute, a 1/3 stała bezużytecznie... wniosek - turniej męski odbywał się już tylko na 10 maszynach).
    Pomimo, że była sobota, co niektórzy mieli na wieczór pewne plany, albo po prostu nie mogli poświęcić na grę więcej czasu, niż to powinno trwać. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Podczas mojej obecności na tym wspaniałym turnieju przynajmniej kilkanaście meczy skończyło się walkowerami (w ten sposób "poddali się" m.in. Teresa Niedbała czy nasz reprezentant - Irek Baranowski), bo nie każdy mógł czekać 3-4 godziny na mecz po lewej stronie po przegraniu pierwszego pojedynku. Przynajmniej drugie tyle osób przegrało, bo nie słyszało wezwań (jeden głośnik i pani biegająca po piętrach... paranoja!!!).
    Teraz hit dnia... Częstochowa była po prostu zaskoczona tak liczną obsadą turnieju! Po PDC-u w Elblągu, gdzie startowało 204 zawodników i 27 zawodniczek, a gdzie dojazd z niemal wszystkich ważnych ośrodków darta był krótko mówiąc niewygodny (Szczecin, Kraków, Śląsk, Łódź, Szczecinek,... nawet Skalski z kumplami nie mieli blisko) Częstochowianie byli zaskoczeni.... Nie, o nie to nawet nie jest śmieszne... tym bardziej że pod Jasną Górą nie tylko bracia Kozerowie rzucają...
    Nie wiem dokładnie o której zagrano finały (jak wyjeżdżałem ok. 23:00, to na placu boju zostało 96 mężczyzn i 12 kobiet, ponoć po 1:00 krystalizowała się 64-ka), podejrzewam, że dekoracja zwycięzców nie zakończyła się przed 4:00 - ci co wygrali dostali kasę i mogli się przespać (150 PLN za pokój). [Już wiem, finały były ok. 6 rano...] W każdym razie hotel na tym wszystkim stratny nie wyszedł, a nie zrobił nic, by uchronić się przed blamażem.
    Lać w dupę i patrzeć czy równo puchnie. Nie wiem czy ktoś poniesie konsekwencje za to co się stało w Częstochowie. Pisząc w imieniu wielu (rozmawiałem na ten temat przynajmniej z 30 osobami (nie wyłączając miejscowych zawodników)) i każda z nich, wtrącając swoje przysłowiowe "3 grosze" potęgowała tylko we mnie chęć wylania znowu przysłowiowego "kubła zimnej wody" na głowy częstochowskich "działaczy".
    Nie po to traciłem dzień, żeby przegrać 2 mecze (jeden, jak już wspomniałem po 17, drugi - po 21 i to z własnym bratem (cóż za losowanie, dobrze że miałem wolny), wydawać bezsensownie pieniądze na benzynę, żarcie, wpisowe i wrzuty... Chciałem się dobrze bawić, a się dobrze wkurzyłem, wynudziłem i zmęczyłem.
    Mam nadzieję, że kolejni organizatorzy turniejów o randze krajowej wyciągną wnioski z niezapomnianego PDC-a w Częstochowie. Jeśli natomiast nie są przygotowani na minimum 400 zawodników, to niech lepiej zorganizują turniej klubowy, albo okręgowy, bo najwyżej na turniej tej rangi była przygotowana Korona.
    Myślę, że jedynym pozytywem, który zaobserwowałem tego dnia (a raczej wieczoru był 4 stopniowy mróz, który pozwolił nieco schłodzić emocje).
     P.S.: Przepraszam że relacja jest nieco chaotyczna, ale sprawozdanie to jest niczym innym jak protestem pisanym pod wpływem dość silnych emocji. Proponuję (w przypadku powtórzenia się takiej sytuacji) wystawienie listy zawodników bojkotujących zawody. Wiem, kasa, chęć zdobycia punktów, w ten sposób można to stracić, ale z drugiej strony nie jesteśmy chyba stadem małp, które wsadza się do ciasnej klatki z jedną piłeczką do zabawy... Niech organizatorzy wywiązują się ze swoich obowiązków należycie, zamiast robić sobie... jaja. Myślę, że Polski Związek Darta ponosi także częściową odpowiedzialność za to jedno wielkie nieporozumienie.

Leszek Puchowski (Intrako Łódź)
    Brat napisał co myśli, ja też dodam kilka słów. Za moich studenckich czasów pewne egzaminy zdawało się pod hasłem 4xZ - Zakuć, Zdać, Zapić, Zapomnieć. PDC w Częstochowie zasługuje na 3xZ - Zagrać, Zapić, Zapomnieć. Dart awansował do grona sportów ekstremalnych, bo jak inaczej można określić turniej, który od chwili zjawienia się zawodników na miejscu, do momentu rozdania nagród trwa 20 godzin? Jak można dopuścić do sytuacji kiedy 370 osób gra na 20 maszynach? Jak można nie pomyśleć, że wszyscy ci ludzie muszą coś jeść i muszą mieć jakąś minimalną możliwość odpoczynku pomiędzy meczami? Jedno krzesło na 4 osoby to chyba nie jest za dużo?
    Częstochowa jako miejsce na zorganizowanie PDC-a jest miejscem bardzo dobrym - większość zawodników ma w miarę blisko. Chyba nie potrzeba umysłu pokroju Alberta Einsteina, żeby się domyśleć, że przyjedzie więcej niż, powiedzmy, 200 graczy. Kto zakwalifikował Hotel Korona jako miejsce nadające się na PDC? Kto zadecydował o liczbie maszyn? Jeśli takie sytuacje będą się powtarzać to darts w Polsce nigdy nie wyjdzie poza status sportu "barowego", polegającego na tym, że 2 facetów rzuca 3 lotkami po 5 piwach.
    Jestem tylko zawodnikiem, w dodatku średnim. Gram w darta dla przyjemności, dla spotkań z fajnymi ludźmi, dla sportowego dreszczyku. PDC w Częstochowie dreszcz wywołał. Obrzydzenia. Mam wrażenie, że organizatorzy z racji świętych tradycji swojego miasta liczyli na wstawiennictwo czynników wyższych. Pomylili się. Tym razem cudu nie było. Był najgorszy PDC w krótkiej historii darta w Polsce.

Piotr "Lestat" Puchowski (Intrako Łódź)
http://l.pl/lestat/

    Liczymy na wasze komentarze, które można przysyłać na adres - lestat@l.pl., lub może nawet lepiej - komentować on line na stronie DAW-a. Jesteśmy też ciekawi czy są jakieś osoby, które (pomijając ewentualne wyniki sportowe) są z tej imprezy zadowolone.
10 listopada roku teraźniejszego wybraliśmy się na PDC do osławionej Częstochowy. Każdy wyruszał z zamiarami doskonałej zabawy i wolą walki o chociażby jeden pucharek. Miny były wspaniałe dopóki nie dojechaliśmy na miejsce. A tam ! Cud natury HOTEL KORONA brak miejsc OGROMNA kolejka do zapisów i totalny brak jakiejkolwiek organizacji. Początek był ciężki, ale każdy miał nadzieję, że potem będzie lepiej. Niestety turniej rozpoczął się dopiero około 13.00 (przypominam – początek podany przez organizatorów 10.00).
Pierwsze losowanie zawodników i już jest nowy problem. Sal do rozgrywek - sztuk 5 słownie pięć i brak jakiegokolwiek nagłośnienia pomiędzy nimi, a więc zawodnicy oprócz rąk trenowali również nogi. Po schodkach na górę i na dół .BRAWO dla organizatora za duch sportowy!!!! Na tym nie koniec były lepsze numery bo o braku miejsca do siedzenia w ogóle nie warto wspominać bo to szczegół którym nikt z nas nie powinien się przejmować w końcu to tylko kilka godzin. Pomysłowość organizatora przechodziła wszelkie ludzkie pojęcie.
Najbardziej współczuję ludziom, którzy musieli siedzieć przy stoliku sędziowskim i wysłuchiwać wszystkiego najlepszego dla organizatora.
Z kolejnych małych potknięć wypomnę tylko
- psujące się maszyny i brak serwisu
- notoryczne braki drobnych pieniędzy na wrzuty
- i ogromna DŁŁŁŁŁŁŁUGOŚĆ całego turnieju

Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w zaskakującym turnieju PDC zapraszamy na przyszłość do Częstochowy.
Po tym wszystkim nasuwają mi się pytania:
- Kto dał zezwolenie z Federacji dla w/w organizatora na wytworzenie tego koszmaru?
- Dlaczego Hotel Korona ? Przecież ten obiekt zupełnie nie nadaje się do organizacji tego typu przedsięwzięć.
- Czy kilkanaście metrów przedłużacza do nagłośnienia to jest tak ogromny wydatek, że przekraczał możliwości finansowe organizatora.
- I ostatnie . Kiedy ci sami ludzie będą organizować następny turniej z przyjemnością pojadę znowu!

Na koniec nadmienię, iż finały rozgrywek odbyły się około 05.00 co chyba nie jest najlepszym czasem na granie w darta. Chociaż kto wie?!

Jedna dobra rada dla organizatora jeżeli robi „coś” to niech to robi dobrze.
Przez przypadek pracuję w firmie, która na co dzień zajmuje się organizacją widowisk oraz różnego rodzaju imprez z udziałem nie pięciuset ale tysięcy osób i to co widziałam, spowodowało u mnie nieodwracalne zmiany w ocenie profesjonalności i odpowiedzialności niektórych ludzi. A moje poczucie dobrej organizacji zmusiło mnie do tego aby dobrowolnie pomóc tym ludziom. I przez pół tak ciekawie rozpoczętej nocy. Jedyną nagrodą dla mnie jest to, że ludzie, którzy grali zajęli się grą, a nie lataniem po schodach i podziękowania za pomoc bynajmniej nie od organizatora.

Z poważaniem
Kasia - Kielce


Witam Panów serdecznie. Bardoz podoba mi się wasz komentarz. Gram w lotki od 1,5 roku i takiego "SZAMBA" jak w Częstochowie to jeszcze nie widzialem. Wspólnie z kumplami mieliśmy od was trochę więcej szczęścia. Trafiliśmy na wolny stolik, ale istniał pewien aspekt, który i tak przeszkodził nam spędzić ten PDC w należytych warunkach - oczywiście jeżeli chodzi o miejsc siedzące. Było nas DWUNASTU!!!. Jako , że do Słupska mamy troszkę kilometrów to szkoda nam było pieniążków ( chciaż nawet gdybym nimi srał to bym tam nic nie kupił ) i piwko kupiliśmy w hipermarkecie, a jedzonko zamówiliśmy. Jedyną rzeczą na jaką zdecydował się jeden z moich kolegów to wynajęcie pokoju, w którym mogliśmy spędzać wolny czas którego mieliśmy bardzo dużo. Tak więc kończąc swoją wypowiedź "PDC Częstochowa" to totalna KICHA jakiej w polskiej historii darta chyba nie było!!! Najbardziej rozbrajająca była ostatnia sala w której było chyba ze 40 OC i dymu od papierosów wiecej niż powietrza. Ogólnie oceniając tę parodię powiem , ze wszyscy byliśmy bardzo zdegustowani , a co niektórzy z nas poprostu bardzo mocno wk... .
Chciałbym jeszcze dodać ogromne wyrazy wspólczucia dla was i dla prowadzącego ten turniej Tomka Olszewskiego z Płocka.

Serdecznie pozdrawiam Panów i myślę, że się niedługo zobaczymy!
Mateusz ze Słupska.


Czemu się tak uwzięliście na biednych organizatorów tego turnieju??? Moje odmienne zdanie od Waszego na temat tego PDC-a (wyjaśnię w tym miejscu moje rozumienie tego skrótu, w przypadku ostatniego turnieju: Poniżenie Darterów Całego Kraju, o tym K organizatorzy chyba zapomnieli, ale to pewnie dla niepoznaki), jest chyba spowodowane Waszą niewiedzą. Ja, widzicie, wiem coś czego Wy nie wiecie. Otóż wyjaśnił mi to "organizater" w naszej "sympatycznej" rozmowie w ten sposób: na moje pytanie jak mogli nie przewidzieć takiej ilości zawodników, co zreszta prognozowała każda, niemal osoba, z którą rozmawiałem przed turniejem, odpowiedział "..... A czy Ty kiedyś trafiłeś szóstke w totka?". Dałbym sobie uciąć rękę, że był to wynik bełkotliwej gry słów, spowodowany oczywiście "zmęczeniem" (rozmowa miała miejsce dość późno), gdyby nie to że wykrzyczał to z okrutną agresją kilka razy. Uznałem za stosowne odejść i nie kontnuować rozmowy. I jak tak się zastanowiłem "miał chyba rację". Dobrze, że nie kontynuowałem tej rozmowy, bo w wyniku emocji mogłoby dojść do sprzeczki, a będę miał do człowieka prośbę. Jeśli poda mi taki system gry w totka, który będzie dawał prawdopodobieństwo trafienia szóstki, podobne przyjazdowi takiej ilości osób do Częstochowy, jeszcze w tym roku kupię Katowicki SPODEK, razem z hotelem Olimpijskim i już teraz zapraszam wszystkich na wszystkie PDC-e w sezonie 2002/2003, Gwarantuję darmową grę, darmowe piwo, darmowe jedzenie i darmowy nocleg, dla wszystkich uczestników.
A teraz kilka słów bez szyderstwa i ironi,(jesli zdołam). Może jestem nienormalny i źle postrzegam rzeczywistość ale na mój gust sale, a w zasadzie cele śmierci, w których toczyły się gry, przypominały przejściowe obozy dla uchodźców z Afganistanu. To było kompletne upokorzenie dla osób, które przyjechały na ten turniej. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy nie bacząc na utratę wpisowego i bezsensowną wyprawę do Częstochowy ocenili chłodnym umysłem, bardzo rozsądnie, rozwój sytuacji i pojechali do domu, przed lub po pierwszym meczu. Im szybciej ktoś wyjechał tym bardziej go cenię ! Ciekaw jestem czy "organizatorzy" tego turnieju będą mieli odwagę zgłaszać jeszcze kidykolwiek akces organizacji podobnych imprez???
Słuchajcie, historii nie zmienimy, ( a w tym wypadku to wielka szkoda ), im szybciej zapomnimy o tym dziadostwie, tym mniejszy uraz będziemy chować w sercu na pszyszłość. Ale byłyby jaja, jakby jakaś regionalna telewizja przyjechała? Przecież jak by to widział ktoś z organizacji obrony czci i godności człowieka, mamy pewne, że Dart zostałby wpisany na listę gier zabronionych kilka miejsc za rosyjską ruletką.

Pozdrowionka dla wszystkich Darterów,
Trzymajcie się ... Nareczka,

Rafał P.